Register Now

Login


Lost Password

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Login


Register Now

Siz de sitemize hızlı bir şekilde kayıt olabilir ve merak ettiğiniz konularda sorular sorabilirsiniz.

Driver ( Sürücü ) Nedir ? Nasıl Kurulur ?

Merhaba arkadaşlar yeni bir yazı ile karşınızdayım. Bu yazı da sizlere driver ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım. Bu yazımızın sonunda siz de driver ile ilgili temel bilgilere sahip olacaksınız. Driver aynı zamanda sürücü olarak da adlandırılmaktadır. Sürücü olarak karşınıza çıktığında şaşırmayın. Bu yazımızda driver ile ilgili aşağıdaki başlıklara yer vereceğim.

  • Driver Nedir ?
  • Driver Kurmak İçin En İyi Program Hangisidir?
  • Programsız Driver Bulunabilir mi ?

Driver(sürücü) Nedir ?

Driver, bilgisayarda yer alan birimlerin işletim sistemine doğru şekilde tanıtılması için kullanılan programlardır. Driver aracılığıyla bilgisayarda yer alan donanımlar ile işletim sistemi koordineli şekilde çalışırlar. Windows kurma işlemini sıfırdan yaptığınızı varsayarsak bazı donanımları windows kendisi tanıyabileceği gibi bazı donanımların da dışarıdan programlar aracılığıyla sisteme tanıtılması gerekiyor. İşte bu noktada kullanılan programlara “driver” ismi verilmektedir.

driver bulma

Driver Kurmak İçin En İyi Program Hangisidir ?

Yıllar öncesinde işletim sistemleri kurulduktan sonra eğer ki sistem üzerinde sürücü eksikliği olursa her bir sürücü internetten indirilerek teker teker kuruluyordu. Tabi kurulum diskleri de yer almaktaydı. Fakat günümüzde onlarca driver kurma ya da driver güncelleme işlemleri sadece bir program aracılığıyla yapılabilmektedir. Ben burada bu işlemler için size “driver booster” programını önereceğim. Driver booster programını web sitesinden indirerek bilgisayarınıza kurmanız gerekmektedir. Driver booster programını indirmek için aşağıdaki linki ziyaret ediniz. Buradan başlangıç aşamasında “free” seçeneğini seçerek indirme işlemini sonlandırabilirsiniz.

Driver booster indirme linki

https://www.iobit.com/en/driver-booster.php

Programı indirdikten sonra çalıştırınız. Bu işlemden sonra sizin sisteminizde eksik olan ya da güncel olmayan driverlerı size gösterecektir. Buradan driver güncelleme işlemi ve kurma işlemi yapabilirsiniz. Driver booster ile ilgili sorularınız olursa https://haydisor.org adresimizden bizlere sorularınızı iletebilirsiniz.

driver booster

Programsız Driver Bulunabilir mi ?

Yukarıda da bu konu ile ilgili ön bir bilgi verdim. Daha önceki yıllarda bu tarz programlar yokken driver güncelleme ve kurma işlemleri için özellikle marka siteleri ziyaret edilerek işlemler yapılmaktaydı. Bunun yanında yardımcı siteler aracılığıyla vendor id ve device id kodları ile de direk olarak sürücü bulma işlemleri yapılabilmektedir. Hala sistemler aktif olarak çalışmaktadır. Her kartta vendor id ve device id vardır. Bu sistem üzerinden rahatlıkla görebilirsiniz.

Yukarıda sizlere driver bulma ile ilgili en kısa yol olan driver booster programı ile ilgili bilgi vermeye çalıştım. Siz de driver bulma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız driver booster programını indirerek kurabilirsiniz. Sizin için sürücü ile ilgili tüm işlemleri otomatik olarak yapacaktır.


Leave a reply

Captcha Click on image to update the captcha .